29 Aralık 2013 Pazar

Boş da Yenir Avokado

Bu ara Avokado ya takmış durumdayım. Hem aşırı besleyici hem de Duru için hemen hazırlanabilecek pratik bir yiyecek olduğu için sık da servis etmekteyim. Bugün de yine öyle yaptım. Daha önce tarifini verdiğim avokadolu yoğurt için gerekli ana malzeme yoğurt elimde bulunmadığından ve de Duru Sultan sabah da muz yediğinden bir günde iki muz kabızlığa davetiye çıkartacağından hemencecik pratik çözüm buldum deneme yaptım tuttu.

Olgun avokadonun yarısını çatalla ezdim üstüne az miktar anne sütü ekledim (formül mama da olur ama varsa anne sütü elbetteki daha iyi) öyle yedirdim Durucan a.. Bayıla bayıla da yedi hanfendü :) 
Yani neymiş avokadoyu öylece de yedirebilirmişiz :) anne sütünü nasıl kullanırım diyorsan bak bu da bir yol :)
Gelelim avokadonun yararlarına... Bizim için bile aşırı besleyici ve de yararlı besinden bebelerimizi geri bırakmayalım bence...

Avokadonun Yararları :

·        Zengin vitamin ve mineraller içeriği sebebiyle yetersiz beslenenler için önemlidir.
·        A, C ve E vitamini bakımından zengindir.
·        Lutein ve Glutathion gibi antioksidanlar içerir.
·        Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önleyici özelliktedir.
·        Kandaki kötü kolesterolü düşürücü tekli doymamış yağlar içerir.
·        Diğer meyvelere nazaran daha fazla protein içerir.
·        Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer meyvelerden daha fazla oranda sahiptir.
·        Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
·        Yangı giderici ve nemlendirici özelliğiyle avokado yağı egzema ve sedef sorunları için faydalıdır.
·        Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
·        Sahip olduğu doymamış yağ asitleriyle kolesterolün yükselmesini önleyici etkiye sahiptir.
·        Avokadonun yararları arasında zengin demir içeriğiyle kansızlığı önleyici etkisi de bulunur.
·        Sahip olduğu protein, vitaminler, mineraller sayesinde, küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde yararlıdır.
·        100 gram avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir.
·        Avokadoda bulunan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlamakta. Dolayısıyla yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atarak yaşlanmayı yavaşlatmakta ve cildi yıllara karşı korumaktadır.
·        Avokado %30 oranında barındırdığı doymamış yağ miktarı nedeniyle vücuttaki kolestrolün artmasını önler. Kalp ve damar hastalıklarında doğal bir şifa kaynağıdır. Ülser üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.
·        Avakadonun içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.
·        Aynı zamanda mutluluk hormonu olan seratoninden ötürü ruh sağlığımıza da en az beden sağlığımıza olduğu kadar faydalıdır. İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar.
·        Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kandaki alkalin dengesini koruyan ve kandaki kırmızı kan hücrelerini yapan avakado aynı zamanda bir demir kaynağıdır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...